Projekty domów energooszczędnych w AJR Studio we Wrocławiu
Od 2021 roku każdy nowobudowany dom będzie musiał spełniać kryteria, pozwalające uznać go za dom energooszczędny. Od ponad dziesięciu lat natomiast podczas budowy domu już na etapie projektu należy uwzględnić współczynnik Ep – energii pierwotnej. Wykonując plany budowy domu projektanci naszej pracowni dbają, aby ten współczynnik był jak najniższy. Jakie są wymagania dla domów energooszczędnych? Odpowiadamy!
Jak zaprojektować dom energooszczędny?
Ponieważ konieczność zadbania o środowisko naturalne staje się z każdym dniem bardziej nagląca, prawa poszczególnych krajów zaczynają coraz mocniej regulować te kwestie w różnych aspektach życia. Od pewnego czasu szczególne wymogi pojawiają się także w przepisach regulujących funkcjonowanie domów. Przygotowując projekt należy zadbać o to, by jego realizacja spełniała niezbędne wymagania. Naszym zadaniem jako pracowni projektowej jest stworzenie projektu domu energooszczędnego, który będzie nie tylko przyjazny dla środowiska, ale także dla jego mieszkańców, przy zadbaniu o zrównoważone koszty budowy takiego domu.
Choć budowa domu energooszczędnego jest droższą inwestycją, w rzeczywistości dodatkowe nakłady finansowe zwracają się, ponieważ straty ciepła są znacznie niższe – mieszkańcy takiego budynku wydają mniej na ogrzanie budynku. W rzeczywistości więc projekt domu energooszczędnego jest pierwszym krokiem do zapewnienia sobie domu tańszego w utrzymaniu. Ochrona środowiska jest natomiast wartością, której nie sposób wycenić.
Dom energooszczędny to 3-5 razy mniej energii na ogrzewanie – nakłady na budowę to zaledwie 6-8% więcej niż w przypadku budowy domu w parametrach standardowych.
Jakie cechy powinien mieć projekt domu energooszczędnego?
Czym w takim razie jest dom energooszczędny? To dom, którego zapotrzebowanie na energię do ogrzania (EUco) wynosi mniej niż 70 kWh/m2 w ciągu całego roku. Co więcej, dobry projekt domu energooszczędnego pozwala uzyskać współczynnik EUco na poziomie blisko 40 kWh/m2 na rok. Należy tu uwzględnić także energię pierwotną, czyli współczynnik energii dostarczanej do budynku, potrzebnej do zaspokojenia potrzeb mieszkańców, w stosunku do strat energii. Straty te ponoszone są już podczas wytwarzania energii i jej przesyłania, zależą także od rodzaju nośnika energii i wpływu, jaki wywiera on na środowisko.
W uzyskaniu korzystnych dla energooszczędności parametrów ważne jest właściwie wszystko – wybór materiałów, które wpływają na przenikalność cieplną, sprawna wentylacja mechaniczna z rekuperacją i gruntowym wymiennikiem ciepła oraz dobrze dobrane systemy ogrzewania. Taki dom powinien być jednocześnie ekologiczny, a więc jego mieszkańcy powinni produkować stosunkowo mało dwutlenku węgla w toku codziennej eksploatacji urządzeń, zwłaszcza AGD.
Jakie korzyści można osiąngnąć decydując się na dom energooszczędny?
Pierwszą korzyścią, która od razu nasuwa się na myśl, jest zmniejszona kwota widoczna na rachunkach. Decydując się na energooszczędne rozwiązania, dba się o środowisko i swoje własne zdrowie, a to ze względu na wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii i dostarczania sobie powietrza wysokiej jakości. Ponadto obecnie działania proekologiczne są dofinansowywane.
PROJEKTY GOTOWE
Budynki jednorodzinne: dom typowy, czyli powtarzalny, powstaje po analizie potrzeb inwestorów oraz panujących trendów w budownictwie i jest opracowany z dbałością o szczegóły wykonawcze.
PROJEKTY INDYWIDUALNE
Budynki jednorodzinne: indywidualny projekt domu jest bardzo ciekawą pracą dla architekta, stwarza również pole do współpracy, do dzieła tworzenia i urzeczywistniania marzeń dla Inwestora.
Projekt domu z rekuperacją – czy warto?
O rekuperacji słyszał już chyba każdy, ale mało osób orientuje się, na czym ona polega. Jest to nowoczesny sposób wentylacji, zapewniający ciągły dostęp do świeżego powietrza. Korzyści takiego rozwiązania jest wiele:
- Świeże, filtrowane i czyste powietrze
- Lepsze usuwanie zapachów i zanieczyszczeń z zewnątrz
- Zdrowsze powietrze – podczas filtracji giną wirusy, roztocza, bakterie i pleśnie
- Świeże, wywietrzone pomieszczenia, bez konieczności otwierania okien
Projekt domu z rekuperacją to właściwie nierozłączne rozwiązanie dla uzyskania domu energooszczędnego lub pasywnego. Choć rekuperację można zamontować w każdym istniejącym domu, jej wybór już na etapie projektu jest najkorzystniejszym rozwiązaniem. Wówczas inwestor ma wpływ na umiejscowienie rekuperatora, a układ instalacji jest najlepiej zoptymalizowany i zintegrowany z układem domu, bez dodatkowych prac budowlanych czy kolizji z już istniejącymi instalacjami.
Gruntowy wymiennik ciepła w twoim domu – na czym polega?
Uzupełnieniem – wspomaganiem wentylacji mechanicznej jest gruntowy wymiennik ciepła. Jest to rurociąg ukryty pod powierzchnią gruntu – najlepiej na głębokości ok. 1.5 m, gdzie temperatura jest stała przez cały rok. Rurociąg jest drogą dla powietrza, które zimą się ogrzewa, latem zaś – ochładza. Zapewniają to mieszkańcom domu naturalny komfort cieplny, bez konieczności montażu klimatyzacji latem, zimą natomiast zmniejsza koszty ogrzewania.
Dodatkową zaletą gruntowego wymiennika ciepła są jego korzyści dla zdrowia mieszkańców domu – powietrze jest czystsze, świeższe, a także wzbogacone o jony mineralne, poprawiające mikroklimat w każdym pomieszczeniu. Jest to rozwiązanie ekologiczne, oszczędne i wyjątkowo wydajne.
Nasze studio projektowe zapewnia przygotowanie projektu domu z rekuperacją oraz z gruntowym wymiennikiem ciepła. Wielu inwestorów musi w tym celu szukać osobnej firmy projektowej oraz firmy projektującej rekuperację. W AJR Studio Wrocław zajmujemy się tym kompleksowo.
Projekty domów w AJR Studio we Wrocławiu
W AJR Studio wyróżniamy się tym, że po oddaniu projektu wciąż utrzymujemy kontakt z klientem i kontrolujemy przebieg realizacji inwestycji. Zależy nam, aby wszystko było wykonane na jak najwyższym poziomie i aby nasi klienci byli zadowoleni z efektu końcowego. Wybierając AJR Studio, decydują się Państwo na zaangażowanych specjalistów i szeroki wybór usług.
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami naszej oferty lub do bezpośredniego kontaktu z naszym biurem!
PROJEKTY GOTOWE
PROJEKTY INDYWIDUALNE
SKONAKTUJ SIĘ Z NAMI